O nás

O chovateľke

Už od detstva bol môj život spätý s prírodou, najmä s koňmi a psami. Najviac však zavážila láska ku psom. Moji starí rodičia žili na samote v lone prírody, v dome uprostred lúk, polí a hôr, tá oblasť sa volala Šoltýska.

Starý otec aj keď bol keď bol poľovníkov, miloval nemecké ovčiaky, lenže raz si zadovážil vlka. Ako sa mu to podarilo, neviem doteraz. Aj keď som bola malé dievčatko, medzi mnou a vlkom sa vytvorilo “puto”. Stále sme boli spolu a keď som si ustlala vedľa neho, ovinul sa okolo mňa, chránil ma. Bohužiaľ raz, keď sme prišli na prázdniny, už tam nebol a neprezradil mi čo sa stalo.

Ako som vyrastala, moje záujmy sa menili, ale láska ku psom pretrvala. Aj môj otec je poľovníkom a venoval sa už len poľovnej kynológii. Aj som prešla rôznymi plemenami, napr. kovov, jazvečík, atď. Keď ma požiadali o pomoc známy alebo kamaráti, bez váhania som pomohla s výcvikom aj im. Ťahalo ma to stále k policajnej a vojenskej kynológii. Raz mi otec na moje naliehanie povedal: “Ak chceš poriadneho psa, odkúpim ti z vojenského útvaru (som z Hronseka, aj otec mi tam pracoval. Nepokazíš ho.. nie ty naučíš psa, ale pes naučí teba.” Tak vďaka Petrovi Argalašovi a jeho kamarátovi, oni dvaja boli mojimi “učiteľmi”. Získala som nádherného osemročného nemeckého ovčiaka, volal sa Panto.

Roky plynuli, moje skúsenosti rástli. Vyskúšala som výcvik napr. Boxerov, Dobermanov, ale samozrejme som sa učila pri profíkoch. Osud však zariadil, že som sa dostala neplánovane na kynogickú akciu MV a tam som si všimla belgického ovčiaka Malinois. Môj známy kynológ, sa po dlhšom rozhovore opýtal: “Viem, že to zvládne, ale trúfaš si?” Milujem výzvy, teda nebolo o čom. V tom období som mala sučku Amstaff Elinu. Stala sa udalosť, musela som ju odprevadiť za dúhový most, zaspala mi v náručí. Po dvoch týždňoch mi kamarát navrhol výlet do Tatier. Z výletu sa vykľulo to, že ideme vyberať šteňa. Nechcela som ešte žiadneho psa, ale keď sa otvoril koterec, jedno šteňa pribehlo priamo ku mne a osud bol spečatený. Doteraz neľutujem.

dog-image

MOJE CIELE


Vychovať a ponúkať tie najlepšie šteňatá

dog-image

MOJA VÍZIA


Byť najlepšia chovateľka belgických ovčiakov na Slovensku.

dog-image

POSLEDNÉ ÚSPECHY


Oficiálne založenie chovnej stanice Zozyklafalu.